Zatem zacznijmy: nowe buty po zakupie od razu impregnujemy. Porządnie, nawet dwukrotnie, z odległości 20 cm równą mgiełką ANTIACQUA pokrywamy całego buta, zwłaszcza tuż przy podeszwie. Niewidzialna warstwa środka impregnującego chroni przed wodą i brudem oraz ułatwia późniejsze czyszczenie. Zanim wyjdziemy na dwór czekamy przynajmniej dziesięć minut, aż rozpuszczalnik odparuje. Jedynym rodzajem skóry, która tego nie wymaga, jest skóra lakierowana. Impregnacja dobrze robi również syntetykom i tekstyliom. Pamiętamy o sprawdzeniu preparatu – niektóre syntetyki mogą nie tolerować żadnej konserwacji.
Gdy już używamy obuwia w warunkach zimowych – przed kolejną impregnacją, jeśli but jest brudny, należy go najpierw wyczyścić. Pamiętajmy o zasadach dotyczących czyszczenia i suszenia. Buty skórzane (zamszowe i ze skóry licowej) po każdym kontakcie ze śniegiem, wodą, błotem należy najpierw staranie wytrzeć i wyczyścić. Pomocny będzie MULTI CLEANER. Po wyczyszczeniu, wnętrze butów należy wypchać papierem (np. starymi gazetami) i odstawić na kilka godzin w suchym miejscu. Absolutnie niewskazane jest ogrzewanie suszarką do włosów czy wystawianie na działanie źródła ciepła (grzejnik, piecyk, kominek). Powoduje to nadmierne przesychanie włókien i w konsekwencji utratę elastyczności i pękanie lica skóry. Kiedy buty lekko przeschną warto wymienić gazety na dopasowane prawidła, aby obuwie zachowało fason po wyschnięciu.
Obuwie zamszowe czyścimy z drobnych zabrudzeń i przywracamy puszystość korzystając z dedykowanej szczoteczki z kilkoma rodzajami włosia (m. in. gumowym). Przydatna do codziennej konserwacji będzie również kostka do czyszczenia zamszu i preparat do czyszczenia – NUBUCK CLEANER. Wilgoć i inne warunki pogodowe mogą wpłynąć na kolor naszych ulubionych butów (przyciemnić, lub rozjaśnić), warto więc się zaopatrzyć w renowator koloru RAVVIVANT SPRAY dostępny w 10 kolorach, lub ekologiczny NANO RAVVIVANT dostępny w 27 kolorach. Jeśli nie obawiamy się lekkiego przyciemnienia koloru a chcemy skórę wyraźnie ożywić i uelastycznić – polecamy lekki olejek OIL SPRAY. Do obuwia trekkingowego, zimowego, z ciężkich grubych skór o tłustej wyprawie (np. trapery), czyli do skór zmieniających kolor po zgięciu lub zadrapaniu paznokciem – polecamy tłuszcz GREASE FOR SHOE lub OIL SPRAY, czy gęstą oleistą emulsję CRAZY OIL.
Buty ze skóry licowej po wyczyszczeniu należy odżywić. Sięgamy po preparat woskowy SHOE WAX lub krem CREAM ELEGANCE. Podczas szczególnie mroźnej i śnieżnej zimy zalecane jest nałożenie nawet dwóch warstw pasty lub kremu, każdą po wchłonięciu się lub wyschnięciu poprzedniej warstwy. Pamiętając o tym, że po pastowaniu butów za każdym razem dokładnie polerujemy powierzchnię obuwia. Przyda się zatem z pewnością nowa rękawica do polerowania Cocciné CLEVER GLOVE.
Na zakończenie pielęgnacji, buta należy znowu porządnie zaimpregnować. Używamy ANTIACQUA do zwykłej ochrony.
I nie zapominajmy o ciepłej wkładce do wnętrza buta!