Buty robocze mogą być doskonale dopasowane, komfortowe, amortyzujące, ale zawsze znajdziemy w nich jedną wadę. Trzeba w nich chodzić cały dzień pracy. Świetnie chronią stopy przed wychłodzeniem, przemoczeniem czy uszkodzeniem mechanicznym. Ale stopy, zamknięte w szczelnym kokonie przez kilka godzin, zaczynają się intensywnie pocić. Pot wsiąka w skarpetkę i w strukturę buta, łączy się z materiałami, z których są wykonane (np. wełna, skóra) i zaczyna paskudnie pachnieć.
Stopy wystarczy wymyć, skarpetki wyprać, ale buty, w których utrwali się wilgotne, brzydko pachnące środowisko nie jest łatwo odświeżyć. Zwłaszcza, kiedy zaczną się tam namnażać bakterie lub grzyby. Podpowiadamy, co zrobić z takimi butami.
Jak dbać o higienę butów roboczych?
Najpierw należy je porządnie wysuszyć. Dobrze jest odstawić takie obuwie na 24-48 godzin z wypełnieniem w postaci kul zmiętych starych gazet. Papier skutecznie wyciąga wilgoć (można wymienić wkłady 1-2 razy). nie ustawiaj butów do wysuszenia przy piecu lub grzejniku. Nie susz też butów z wykorzystaniem suszarki do włosów. Wysoka temperatura przyspiesza suszenie, ale również namnażanie się drobnoustrojów. Poza tym szybkie suszenie źle wpływa na naturalną skórę, z której mogą być uszyte buty. Pozbawiona elastyczności robi się sztywna i pęka.
Wkładki wciągają i zatrzymują sporo wilgoci. Jeśli jest to możliwe – należy je dokładnie umyć pod bieżącą wodą z wykorzystaniem odrobiny detergentu, jeśli nie – po prostu wymienić na nowe. W zależności od wykonywanej pracy można włożyć do buta wkładki termoizolacyjne, amortyzujące czy higieniczne- odświeżające. (Więcej informacji o wkładkach znajdziesz w tekście: Wkładki do butów)
Dezodorant NANO DEO SILVER z nanocząsteczkami krzemionki zniweluje nieprzyjemne zapachy, a nanocząsteczki srebra zniszczą drobnoustroje i pokryją wnętrze buta ochronną warstwą na przyszłość.
Należy pamiętać, że wyżej wymieniane czynności należy regularnie powtarzać. A dla lepszego efektu i zdrowia stóp – dołączyć do procedury wykorzystanie dezodorantu do stóp.